Czy jest pan szpiegiem? (Opowiadanie)

– Stój! – powiedział twardy męski głos, w momencie gdy coś zimnego dotknęło jego pleców. Nie odwracaj się i nie wykonuj gwałtownych ruchów inaczej zginiesz.
To się nie dzieje naprawdę. To chyba sen. Antoni był w szoku, ale wykonał polecenie.
– Powoli zacznij iść i się nie oglądaj.
To nie może być prawda. Jestem na środku najbardziej ruchliwych ulic, a ktoś od tak mi grozi, na dodatek ma chyba pistolet.
– Czego ode mnie chcesz, jestem nikim.
– Ja tu zadaję pytania, a ty nie jesteś nikim chłopcze. Skręć w kierunku rynku i usiądź na lewym brzegu wolnej ławki przy fontannie.
Antoni zgodnie z poleceniem skręcił na rynek. Fontanna co prawda nie działała, bo była już późna jesień, ale w okolicy wciąż kręciło się mnóstwo ludzi. Mimo to nikt nie zauważył niczego podejrzanego. Każdy szedł zajęty swoim własnym życiem.
– Nie licz, że ktoś zwróci na ciebie uwagę. Gdy usiądziesz, zawiąż buta i wyjmij kartę transflash z pomiędzy płyt chodnikowych i następnie włóż ją do swego telefonu. Masz kilka minut na przejrzenie jej zawartości potem udasz się w kierunku ratusza. Nie próbuj dzwonić lub wysłać smsa i tak nie będziesz w stanie tego zrobić.
Czy to chodzi o dziurę w oprogramowaniu którą znalazłem? Myślałem, że to zamknięty temat.
– Jak wykonasz instrukcje, otrzymasz kolejne polecenie, lepiej nic nie kombinuj.
Antoni miał coś powiedzieć, ale nagle przestał czuć pistolet przy swoich plecach. Mimo to bezwiednie szedł dalej do przodu.
– To chyba, wytwór mojej wyobraźni. – szepnął do siebie. Co się ze mną dzieje? Chyba popadam w paranoje.
Ale czy na pewno?
– Lewy brzeg ławki, usłyszał słaby, ale wyraźny szept. Rozejrzał się dookoła siebie, ale nie zobaczył nikogo kto mógłby mu to powiedzieć.
– Karta pamięci. – powtórzył w myślach. Na co czekasz? – zganił się za opieszałość.
Antoni usiadł na ławce i zgodnie z instrukcją zaczął szukać karty. Zbadał dokładnie wszystko dookoła, ale nie zauważył niczego podejrzanego. Koło lewej nogi ławki, była szczelina, ale nic przy niej nie było poza gumą do żucia. Spojrzał jeszcze raz, ale płyta pod ławką była czysta. Czyżby ktoś zabrał, ją wcześniej? Nie, to nie możliwe.  Musieli ją ukryć tak, aby nikt jej nie zauważył i przypadkiem nie zabrał.
Może ta guma do żucia? Normalnie nikt by tego ruszył, a poza tym świetnie chroni przed wilgocią z zewnątrz. I nie wiele więcej się zastanawiając Antoni schylił się i przejechał butem po gumie. W ogóle nie poczuł jakieś różnicy poza zwykłą płytą. Po czym się schylił, aby zawiązać buta i sprawnym ruchem pociągną za coś co miało być popularnym środkiem odświeżającym oddech. Ku jego zaskoczeniu nie poczuł oporu, a w jego ręku znalazła się substancja konsystencją przypominającą utwardzoną modelinę. W części która znajdowała się wewnątrz szczeliny była pamięć. Antonii nie wiele więcej myśląc wyciągnął kartę, a pokrywkę skrytki wsadził z powrotem. Następnie obejrzał kartę. Wyglądała jak zwykła ze sklepu, więc po przetarciu jej styków palcami wsadził ją do telefonu i odczekał chwilę, aż urządzenie wykryje dodatkowy nośnik. Jego oczom ukazał się komunikat: „Wykryto nie autoryzowaną próbę alokacji pamięci w obszarze systemowym!”
Hmm, spreparowany firmware, ciekawe. – skomentował z lekkim uśmiechem na ustach. Dobrze, że nie używam standardowego oprogramowania inaczej pewnie przejęliby pełną kontrolę nad telefonem. Ku jego zaskoczeniu, karta wyglądała na pustą, chociaż pewnie taka naprawdę nie była.
Czyli zaszyfrowane dane, naprawdę przygotowali tą operację.
Trudno raz kozie śmierć, po czym wyraził zgodę na zaalakowanie pamięci. Jego oczom ukazał się nowy interfejs, który w moment zastąpił dotychczasowy ekran.
„Weryfikacja użytkownika”- po czym przednia kamera się poruszyła, aby z powrotem zastygnąć w bezruchu. Rozpoznano użytkownika.
Witam panie Gniecki, czy może powinienem zwracać się Antoni?
Nie podoba się panu pewnie w jaki sposób jest pan otrzymał tą pamięć i informację. Cóż gdyby nie fakt, że współpracujesz z wrogim dla firmy wywiadem, być może ta rozmowa wyglądałaby inaczej. Jednak z tego powodu muszę Ci złożyć propozycję nie do odrzucenia. Albo zgodzisz się być podwójnym agentem, albo bliskie Ci osoby zginą. Długo się zastanawialiśmy się co z panem zrobić i jak pana zmusić do współpracy. Świetnie pan odegrał niektóre sceny i zachowania, niemal w paru przypadkach uwierzyliśmy, że niektóre znajomości są już przeszłością. Ale po tym ponownie przyjrzeliśmy się dla pana przyjaciół i wtedy zrozumieliśmy, że to pański czuły punkt i próbował pan ich chronić. Nie powiem, muszę przyznać że mają spory potencjał, np. ta dziennikarka, ma w sobie tą ikrę, nie dziwię się, że tak bardzo Ci na niej zależy. Tylko po co jej mówiłeś o swoim znalezisku. Mogłeś to zachować, dla siebie nikomu nie mówić, ale nie tylko przegrałeś z korporacją, ale też ją straciłeś. W mówiłeś sobie, że tak będzie lepiej, ale czy próbowałeś o nią walczyć? Nie, więc takim wypadku nie będzie Ci pewnie przeszkadzało, jeśli powiem, że gdy się nie zgodzisz ona i jej obecny chłopak zginie. Na dodatek on umrze na jej oczach, a my powiemy czyja to wina, a potem ona będzie nas błagać o życie, a ty będziesz to wszystko tylko obserwował, nie będziesz wstanie nic zrobić. Potem zajmiemy się twoją rodziną. Szkoda, aby rodzice zginęli w wypadku samochodowym, szczególnie, że twój ojciec to naprawdę dobry kierowca. Na pewno wiele ludzi zjawi się na pogrzebie, ale nie będziesz mógł się pojawić. Cały czas będziesz musiał to obserwować i nie będziesz w stanie nic zrobić.
Radzę Ci się poważnie zastanowić, czy warto odrzucić naszą propozycje. Za chwilę podejdzie do Ciebie agent z którym przeprowadzisz krótką rozmowę. Liczę na pozytywną odpowiedź.
Nagle pojawił się komunikat na ekranie smartphona:
„Wykryto próbę wymazania zewnętrznego nośnika pamięci, Czy chcesz autoryzować?”
Antoni bez dłuższego zastanawiania się zablokował tę operację i wyjął kartę pamięci, którą schował w wewnętrznej kieszeni kurtki.
– Chyba mój software sprawuje się lepiej niż się spodziewałem. O czym ja myślę. Mam zaraz zadecydować o życiu innych ludzi, bo myślą, że pracuje dla wywiadu. Tylko czy on miał na myśli CIA czy jakaś inną korporację?
Dobra muszę jakoś dać znać komuś, że mam kłopoty. Tylko jak, podobno smsy i połączenia są zablokowane, więc na bank monitorują nadajniki. Ale nie mogą kontrolować co się dzieje w WiFi jest tego za dużo, chociaż wszystkie otwarte punkty dostępowe są podobnie kontrolowane. Co mogę zrobić. Nie zdążę się włamać do żadnego punktu dostępowego tak szybko, zresztą zaraz się zorientuje. Gdybym mógł tylko jakoś dać znak. Zaraz mogę stworzyć punkt dostępowy, możliwe, że ktoś go zauważy. Ale jak zwrócić na siebie uwagę.
Musi być otwarty i mieć chwytliwą nazwę.
W oknie nazwy wpisał: „Czy jest pan szpiegiem?”- już Antoni miał ją aktywować, ale głos za jego pleców powiedział. – Nie radzę tego robić, naprawdę myśli pan, że jest aż tak dobry. To, że nie udało nam się przejąć kontroli nad pana telefonem, nie znaczy że nie możemy zobaczyć co się na nim wyświetla. A teraz proszę oddać kartę i tak się panu nie przyda. A teraz pytanie czy myślał pan o naszej propozycji poważnie, sądzą po próbie wezwania pomocy tak, ale co jest pan wstanie zrobić. Cały czas obserwujemy pana bliskich, w razie potrzeby nie będziemy się patyczkować. I proszę tak nie stać proszę ruszyć w stronę ratusza.
– Co mam zrobić?
No i to mi się zaczyna podobać. Ma nas pan informować co wywiad planuje. Wystarczy, że pozwoli pan przejść kolejnemu backdoorowi niezauważanemu. Ale nie radzę próbować ostrzec nikogo. Niech pan nie zapomina, że cały czas mam pana na muszce. – Po czym szturchnął Antoniego w plecy pistoletem, dla pogłębienia efektu, ale zrobił on coś nieoczekiwanego. Gwałtownie odwrócił się i chwycił za pistolet. Korzystając, z zaskoczenia przeciwnika, skierował lufę w dół i łokciem uderzył go w okolice splotu słonecznego i wyrwał mu broń. W tym momencie jednak Antoni dostał kulę w prawy bok.
Osoba agenta, któremu wyrwał broń stał mężczyzna, który wyglądał, jakby przed chwilą wyszedł z banku. Miał wyciągniętą berretę, z której unosił się dym.
Czując silny ból i przypływ adrenaliny chłopak, wystrzelił w kierunku nowego przeciwnika. Trafił go w dłoń, która trzymała pistolet co spowodowało, że mimowolnie wypuścił broń. Padając na ziemię wystrzeliła trafiając rozbrojonego agenta w nogę.
W całej okolicy wybuchł popłoch. Ludzie uciekali w przerażeniu, kuląc się i chowając za czym się dało.
– Oni przez to zginą chłopcze. Nie spodziewałem się, że jesteś tak głupi.
– Jestem świadom tego ryzyka, ale wolę to niż współpracę z wami. Nigdy nie wiadomo czego potem byście chcieli, a oni i tak w tym momencie stali by się żywymi trupami, żyjącemu tak długo jak chcecie. Poza tym jakbym zginął nic byście nie zyskali. A sprawę byście wyciszyli, ale nie tym razem. Za parę minut przyjedzie policja, zaczną zadawać pytania, kim jesteście, dlaczego macie broń. Jesteście teraz spaleni, wszystkie lepsze agencje wywiadowcze będą miały wkrótce wasze zdjęcia. Odsłoniliście tą operację i za pomocą mnie nic już nie zyskacie. I nie radzę podnosić tej broni – powiedział celując w dłoń agenta, który chciał po nią sięgnąć. Następnie Antoni wyciągnął telefon i powiedział.
Next, aktywuj procedurę Tabula Rasa!
Proszę, potwierdzić. – odpowiedział telefon.
Aktywuj procedurę Tabula Rasa!
Procedura Tabula Rasa, aktywowana. Współpraca z panem to była przyjemność. Do widzenia. – Po czym ekran telefonu zgasł.
To nic, ci nie pomoże Gniecki. – powiedział agent, który próbował go wcześniej zwerbować, nie zdążył jednak nic powiedzieć, bo tym razem dosyć szybko pojawiła się policja.
Antoni patrząc na policjantów sprawnym ruchem rozłożył broń i odrzucił ją przed siebie. Podniósł ręcę, ale w tym momencie rana postrzałowa dała o sobie znać i padł omdlały do tyłu. W tym momencie agent rzucił się do broni, aby go dobić, ale policjanci w ostatnim momencie go zatrzymali.
Na ziemię! – Po czym skuli całą trójkę. Przyślijcie natychmiast karetki mamy trzech rannych, rany postrzałowe. Ranni to sprawcy zamieszania, jeden z nich jest postrzelony w nogę, drugi dostał w dłoń. W najgorszym stanie jest chłopak dostał w prawy bok i przed chwilą zemdlał na moment.
Co to kurwa było! – powiedział młodszy policjant, za chwilę podjechały kolejne radiowozy.
Nie wiem, trzeba zabezpieczyć teren, za nim się otrząsną i zlecą się gapie. Przekaż to reszcie ludzi. – powiedział starszy policjant, a następnie zwrócił się do agentów. – Kim wy jesteście?
– I don`t know, what are you talking to me. I don`t understand Polish.
– Myślicie, że wywiniecie się udając obcokrajowców, nie wiem o co poszło, ale zadbam, aby żaden z was szybko nie wyszedł.
– Szefie, z tym chłopakiem nie jest dobrze, traci dużo krwi i zaczyna mamrotać.
– Gdzie ta cholerna karetka, jesteśmy w samym centrum miasta, a czekamy na nią ponad 10 minut.
Podszedł do rannego chłopaka.
– Co z nim? – zapytał policjanta zamującego się nim.
– Nie ma dokumentów i chyba zaraz nam odleci, nim go zidentyfikujemy, zajmię nam sporo czasu.
W tym momencie zwrócił się do postrzelonego.
-Hej, nie odpływaj, nie wiem kim jesteś, nie masz dokumentów, jak masz na imię, nr telefonu, cokolwiek, aby mógł powiadomić rodzinę, bliskich czy kogo tam masz.
– Na to już za późno. – po czym stracił przytomność.

Be Sociable, Share!

Jeden komentarz do “Czy jest pan szpiegiem? (Opowiadanie)”

Możliwość komentowania jest wyłączona.