Archiwum kategorii: Tech

Moje przemyślenia na temat druku 3d

W swoim okresie próbowałem zbudować drukarkę simply tower xl ponieważ skusiła mnie ceną. Niestety całe rozwiązanie okazało się porażką w dużym stopniu i w sumie sporo problemów wynikało z jej konstrukcji i braku mojego doświadczenia. Jednym z elementów które mnie zachęci to brak elementów drukowanych w tej drukarce, co w sumie jest sporym plusem.
Po drodze skusiłem się na okazyjnie sprzedawanego vellmana k8200, który w sumie nie był złym zakupem, ale z perspektywy czasu zbudowałbym inną konstrukcję i pewnie sporo kasy by mi zostało.

Chcesz zbudować drukarkę 3d?
Na pewno nie polecam konstrukcji w stylu bramy, czyli wszelkie prusy i3, vellman k8200 i inne podobne rozwiązania nie są najlepszym pomysłem. Dlaczego? Wynika to z ich mechaniki. Z reguły najcięższym elementem w drukarkach 3d jest stół, dosyć często mocuje się do niego jeszcze dodatkowo szkło które w przypadku stołów z laminatu ma chronić je przed uszkodzeniem, a także pozwala zlikwidować jego nierówności. Ale co to ma do rzeczy. Drukarka 3d powinna móc osiągać spore przyśpieszenia i prędkości więc ciężki stół który porusza się w często używanych osiach xy przy lżejszych konstrukcjach może powodować sporo drgań lub nawet przesuwanie się drukarki. Najsensowniejszym ruchem dla stołu jest poruszanie się w osi Z, czyli góra – dół. Te ruchy są wykonywane najrzadziej i na niewielkie odległości z reguły nie większe niż 0.1-0.3 mm w trakcie druku. W konstrukcji bramowej ekstruder porusza się po osi z i w części konstrukcji po x lub y. To dobre rozwiązanie np. do frezarki gdzie trzeba często podnosić i opuszczać frez.
Dobra frezarka nie będzie dobrą drukarką i odwrotnie, poza tym drukarkom 3d bliżej do ploterów.
Według mnie najsensowniejsza kinematyka jest w  stylu ultimakera i podobnych konstrukcjach. Ekstruder porusza się po osiach xy, a stół jest opuszczany po osi z. Czy stół powinien być podparty na 2 wałkach i mieć jedną śrubę napędową czy na większej liczbie to należy do kwestii dyskusyjnych i mocno zależy od rozmiarów drukarki i użytych materiałów. Tutaj odsyłam do literatury z  podstaw konstrukcji maszyn(np. Kurmaz) i warto obejrzeć i przeanalizować różne rozwiązania. Warte uwagi są  wózki.

Z sposobów i rodzajów stołów przy najniższym progu wejściowym najlepszym rozwiązaniem jest mk3 na którym używamy dimafixu. W mniejszym stopniu będzie on podatny na różnego rodzaju deformacje bo jest wykonany z aluminium. Dodatkowym wymaganiem z mojej strony jest używaniem zasilaczy co najmniej 24V. Czemu?
Silniki krokowe z reguły pracują w zakresie do 50V, ale im większe napięcie tym krótszy czas potrzebny jest aby były gotowe. Poza tym stół potrzebuje wtedy mniejszego prądu i szybciej się rozgrzewa. Dodatkową zaletą jest możliwość użycia cieńszych kabli do zasilania.
Ale wszyscy używają 12V!  To zaszłość głównie historyczna, wynika to z napięcia jakie oferują zasilacze atx które chętnie były używane w pierwszych generacjach drukarek 3d.  Nie widzę żadnych korzyści wynikających z 12V względem wyższych napięć w zakresie do 50V.
Z tego powodu odpada spora liczba elektronik 8-bitowych w tym najpopularniejszy ramps 1.4 z arduino mega 2560 który bez przeróbek nie zadziała z wyższym napięciem.
Jak dla mnie ramps miał sens w 2014 roku, ale obecnie lepiej kupić coś pokroju MKS sbase v1.2 lub AZSMZ.
Nie musisz się martwić kinematyką, rodzajem wyświetlacza czy rozmiarem mikrokroku. Te procesory dadzą radę niemal w każdym przypadku. Jeśli masz 8bitowca to polecam podpięcie go do jakiegoś SBC typu: raspberry pi, orange pi, olinuxino czy coś innego co obsługuje octoprint.

Podsumowania nie będzie, ale jak komuś niechce się tego czytać umieszczam małe tldr:

– Kinematyka Ultimaker, Corexy, Hbot, stół porusza się tylko w osi z
– Zasilanie 24V-50V w zależności od silników i stepsticków
– Elektronika 32 bitowa
– stół aluminium mk3
– dimafix
-stepstick z co mikrokrokiem co najmniej na poziomie 1/32

Chuwi Vi8 Plus, czyli miłe zaskoczenie cz.1

Przyszła do mnie przesyłka z dalekiego wschodu, której premiera odbyła się dosyć niedawno, bo w grudniu 2015 roku. Jej zawartością był zakupiony w promocji tablet Chuwi Vi8 Plus.

Tablet jest jest wyposażony w matrycę IPS o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1280×800(proporcje 16:10), co daje dosyć przeciętny wynik 188.68 PPI(pikseli na cal). Mimo tego, ekran jest dosyć przyjemny i czytelny. Kąty widzenia są dobre, w sumie jedne z lepszych jakie spotkałem w tabletach z tej kategorii cenowej.

Cały tablet jest napędzany dosyć nowy procesorem intela X5-Z8300. Jedną z głównych zalet jest sprzętowe dekodowanie filmów zakodowanych kodekiem h265, co było z jednym powodem tego sprzętu. Niestety, przynajmniej na razie sprzętowy kodek działa poprawnie z wbudowany w Windows 10 odtwarzacz, testy z odtwarzaczem VLC wypadły tragicznie, z wynikiem 1fps, ale postaram się rozwiązać ten problem.
Sprzęt pracuje pod kontrolą wspomnianego już wcześniej windows 10, który prawdopodobnie został zangielszczony przez chińczyka, co sprawdzę i potwierdzę w następnym wpisie.
Z windowsem muszę przyznać mam mieszane uczucia. Z jednej strony część systemu pracuje świetnie z interfejsem dotykowym i dobrze się do niego skaluje, ale część jest kompletnie nieprzystosowana do innego interfejsu. Tablet domyślnie powiększa ui, do wartości 125%, i z tego powodu niektóre aplikacje wyglądają gorzej(szczególnie instalatory). Tego moim zdaniem uniknąć np. oszukując aplikacje na poziomie systemu. Próba pogodzenia tego wygląda troszkę pokracznie i rozwiązania z świata windows 8 sprawdziłby się dużo lepiej, ale nie wszyscy chcą się z tym pogodzić i uparcie chcą powrotu interfejsu rodem z 7, albo najlepiej 98 lub xp. Tutaj one się nie sprawdzają i ich użycie ma taki sam sens jak odpalanie windowsa na emulatorze na smartwatch, sztuka dla sztuki, bo można.

Jeśli ktoś jest zainteresowany benchmarkami, to umieszczam troszkę danych poniżej:
GeekBench:
GeekBenchMark
Wyniki z Geekbench3

Crystal Mark:
Wyniki świadczą o dosyć przyzwoitej, ale nie rewelacyjnej wydajności pamięci eMMC użytej  w tym tablecie.

Chuwi Vi8 Plus Crystal Mark

PcMark7:
pcmark7
Link do wyniku
Jeśli ktoś chcę testów w jakimś konkretnym oprogramowaniu, zdjęć lub więcej informacji o tablecie niech zostawi komentarz.
To nie jest profesjonalny test lub recenzja, tylko notka blogowa.